Vyhorenie by som definovala ako následok dlhodobého stresu, postupnú stratu nadšenia a zmyslu toho, čo robím.
Je to dlhodobý proces. Nabaľuje sa niekoľko mesiacov až rokov.
Ideálni kandidáti sú ľudia, ktorí pracujú s ľuďmi, perfekcionisti a workoholici.
Vyhorenie je len výmyslom dnešnej doby a dôkazom je aj to, že sa stalo aj oficiálnou diagnózou (od januára 2022). Podľa WHO je syndróm vyhorenia priamo spojený s prácou a je opísaný ako následok pracovného stresu, ktorý nebol správne zvládnutý.
Je následkom preťaženia, stresu, neschopnosti delegovať prácu, veľkej snahy pomáhať ostatným, snahy vyhovieť požiadavkám ostatným a seba (svoje potreby) dávať na druhé miesto.
Dostaví sa aj keď nevieme hovoriť nie, naberáme si viac úloh ako reálne zvládame a veľa krát príde aj keď sa dlhodobo nedarí, nevidíme výsledky zo svojej práce a námahy alebo sme často vystavení odmietaniu.
Adept na vyhorenie si dobrovoľne (a dlhodobo) kráti voľný čas na úkor priateľov, rodiny, koníčkov a oddychu. Práci sa venuje všetok pracovný a súkromný čas.
Jasné, chápem, nie vždy sú ideálne podmienky a niekedy treba pracovať viac. Je dobré si to potom aj kompenzovať oddychom. Pracovať každý deň 12 a viac hodín nie je v poriadku.
Rozdiel medzi stresom a vyhorením je, že stres po vyhrotenej situácii opadne a cítime sa zase dobre. Pri vyhorení nepríjemné pocity pretrvávajú a často nepomáha ani dlhšia dovolenka.
Na koučovacích sedeniach mávam vyhoretých ľudí, ktorí stratili radosť z práce a nevidia už zmyslel v tom, čo robia.
Vyhorením som si prešla aj ja sama a dávam si pozor. Úplne chápem, čo vyhoretý človek prežíva.
Vyhorenie sa netýka len nadšených workoholikov, ale aj ľudí, ktorí robia prácu, ktorá ich už od začiatku nebaví alebo na ňu nie sú osobnostne stavaní. Cítia sa nedocenení a žiadne iné benefity než finančné im nedáva. Tam vyhorenie prichádza veľmi rýchlo.
Odporúčam uvedomiť silné stránky, talenty a vybrať si vhodnejšiu prácu pre ich typ osobnosti.
Aké môžu byť fázy vyhorenia?
1. Nadšenie – radosť z práce, ochota pracovať 24/7, víkendy a sviatky, na úkor voľného času, vykecávanie sa so zákazníkmi, vynechávanie jedla, toalety
2. Opadnutie nadšenia – zreálnenie sa, možná stagnácia, pocit preťaženia
3. Frustrácia – úlohy začínajú zaťažovať a obťažovať, podráždenosť, nútenie sa do plnenia úloh a do práce, otázky typu: „Čo zase odo mňa chce?“
4. Ľahostajnosť – apatia, meškanie, rezignácia, odkladanie pracovných úloh, nechuť pracovať a únava narastá, vety typu: „Nech ma vyhodia, mne je to jedno.“
5. Vyhorenie – úplná nechuť pracovať sa pretaví do neschopnosti vstať ráno z postele, depresia, nezáujem, psychosomatické ochorenia

Ako sa vyhorenie sa prejavuje?
- Strata zmyslu a nadšenia – vnímanie práce už len ako stereotyp a nutnosť, strata radosti z práce, chýba pocit uspokojenia, často krát odkladanie povinnosti
- Podráždenosť na klientov a kolegov – cynizmus, negativita, nepríjemné správanie, vyhýbanie sa teambuildingom
- Mentálna, fyzická a emočná únava – fyzické a emočné vyčerpanie, nepomáha ani 2 týždňová dovolenka, nespavosť, nervozita
- Časte chyby a nízka produktivita – práca trvá dlhšie ako obvykle, výsledky sú aj napriek vyššej snahe horšie alebo rovnaké
Ako mu predísť?
Vo všeobecnosti najčastejšie pomáha:
1 život nie je len o práci – hovorí sa, že “Kto nevie odpočívať, nevie pracovať.“ Neber si prácu domov, odpoj sa od nej. Domov ideš oddýchnuť. Skús porozmýšľať, ako a komu môžeš delegovať úlohy?
2. relax a hobby – rob aj iné činnosti než pracovné, dopraj si čas na relax, hobby, priateľov, masáž, rodinu, prechádzku v lese, jogu, tanec, meditáciu. Mali by to byť činnosti, pri ktorých nejde o dosahovanie nejakých cieľov. Ktoré činnosti ťa dobíjajú?
3. dôverná osoba – zdieľaná bolesť je polovičná bolesť, len pozor na rolu obete, kde každý iný (len nie ja) môže za moje problémy. Ak ti niečo nevyhovuje, rieš to hlavne s kompetentnou osobou. Ak mám problém so šéfom, porozprávam sa so šéfom. Kolegovia to nezmenia.
Nápomocný v roli dôvernej osoby je aj kouč alebo psychológ. Kto je tvoja dôverná osoba?
4. ja na prvom mieste – nie egoisticky, skôr s pokorou k iným a s láskou k sebe. Nauč sa hovoriť nie, keď už ďalšie úlohy ani príležitosti nezvládneš.
5. nemusí to byť dokonalé – perfekcionizmus skôr zdržuje a vytvára stres
6. harmonogram dňa – je fajn plánovať si aj to, kedy chceš mať voľno a priestor na to, čo je pre teba doležíte, (napr. cvičenie, oddych, deti…). Prosím nevyčítaj si oddych, nepotrebuješ stíhať všetko. Urči si aj hranice a drž sa svojich zásad (napr. žiadna práca po 17tej).
5. esenciálne oleje – esenciálne oleje môžu zlepšiť náladu, dodať energiu, povzbudiť alebo naopak upokojiť pri strese. Na stres, upokojenie a únavu môžeš difuzovať aj esenciálne oleje napríklad Levanduľa, Citrón, Citrónová tráva, Peppermint, Kadidlo, Pomaranč, Grep a zmesy olejov napr. Motivate, Balance, Calmer.
6. sledovať signály tela a pocity – nepotláčaj únavu, bolesť, hlad. Vnímaj ako sa cítiš a ako sa máš.
Otestuj sa zdarma a zisti úroveň vyhorenia na https://akobuk.sk/vyhorenie-test/ a http://vyhorenie.sk/hodnotenie-miery-uplneho-vycerpania/
Dá sa vyhorenie prekonať? Áno aj nie. Niekedy pomôže niekoľkomesačná /niekoľkoročná pauza a niekedy pomôže už len úplná zmena profesie.
Hľadáš svoj work – life balance? Potrebuješ si zvedomiť priority? Neváhaj a kontaktuj ma.