Zdalo sa ti niekedy, že ľudia sú čudní? Nerozumieš niekedy správaniu druhých ľudí? Ako je možné, že s niekým si dokonale sadneš a s niekým absolútne nie?

Nikto nie je čudný ani pokazený. Sme len iný typ osobnosti. To, čo je normálne pre mňa, môže byť divné pre teba, a naopak. A to je v poriadku.

Typológia osobnosti nám pomôže odhadnúť, s kým máme tú česť a ako jednať s daným človekom.

Tým, že porozumieme správaniu iných ľudí, prispôsobíme sa im, vžijeme sa do nich, vytvoríme si s nimi tvz. raport. Dokážeme si zlepšiť vzťahy v osobnom aj pracovnom živote.

Ľudia sa vždy radi stretávajú a rozprávajú s tými, ktorí sú im povahovo podobní.

Samozrejme, neznamená to, že sa máme pretvarovať. Ľudia nás totiž rýchlo prekuknú, pozor na to.

 

Ak chceš zistiť, ktorý typ osobnosti daný človek je, zameraj sa aj na tieto body:

 •  Vystupuje introvertne alebo extrovertne?
 •  Rozpráva rýchlo a nahlas alebo potichu a pomaly?
 •  Hovorí skôr o minulosti alebo o budúcnosti?
 •  Potrebuje k rozhodnutiu čísla, fakty, referencie alebo sa rozhoduje na základe emócii?
 •  Orientuje sa na výsledky a plnenie cieľov alebo skôr na pocity iných ľudí?
 •  Pozerá ti pri rozhovore priamo do očí alebo uhýba pohľadom?
 •  Podá ti ruku pevne alebo ako mŕtva ryba?
 •  Je oblečený draho, značkovo alebo mu nezáleží na móde?
 •  Farby na oblečení volí tmavé, zemité alebo jasné, výstredné?
 •  Necháva si radiť alebo vždy presne vie, čo chce?
 •  Jeho chôdza je svižná alebo pomalá?

 

Ak preskúmaš tieto body, ľahšie si zadefinuješ osobnosť, ktorá je v prevahe. Na začiatku to možno bude ťažšie, ale postupne sa to naučíš.  Vo väčšine prípadov budeš vedieť správne identifikovať typ osobnosti.

Ľudia sa delia na Cholerikov, Sangvinikov, Melancholikov a Flegmatikov.

Samozrejme, máme v sebe všetky štyri osobnosti. Avšak vždy jeden typ prevažuje o čosi viac.

V článku ti prinášam stručný a rýchly prehľad 🙂

 

 

Cholerik

5 – 10% populácie, extrovert, prevažne muži

Je dravý, dominantný a cieľavedomý. Nikto nie je lepší manažér ako on.

Zameriava sa na cieľ, nie na vzťahy, preto sa z neho stáva manipulátor. Chce budovať a ovplyvňovať. Pôsobí netrpezlivo, pretože si veľmi váži svoj čas.

Túži po vplyve. Ak dostane právomoc a voľný priestor, cíti sa najlepšie. Rád preberá vodcovskú rolu a presadzuje svoj názor. Všetko čo nezodpovedá jeho pohľadu na vec, rázne odmieta.

Nerád počúva o problémoch iných ľudí, nie je empatický.

Vie sa rozhodovať rýchlo, na základe faktov a logiky. Ide priamo k veci, bez zbytočnému vysvetľovania.

Je veľmi ťažko ovplyvniteľný, pretože presne vie čo chce.

Bojí sa, že stratí kontrolu. Taktiež mu je nepríjemné, ak dostane prácu, ktorá nie je hodná jeho dominantnému typu.

Pochvalu má veľmi rád. Zvykne svoj vydarený čin zveličiť a nafúknuť. Nezabudne podotknúť, aká ťažká úloha to bola. Najtypickejšie je, ak začne poučovať, prečo sa to odteraz bude robiť takýmto spôsobom.

Kritiku neberie ako príležitosť niečo sa naučiť a zlepšiť sa. Berie ju ako osobný útok. Nerád priznáva chybu a vinníka hľadá kdekoľvek inde. Ak mu kritiku povie niekto, koho nerešpektuje, zaútočí na neho.

 

Sangvinik

15 – 20% populácie, extrovert, prevažne ženy

Je dynamický, otvorený a najviac komunikatívny zo všetkých typov. Rozpráva rýchlo a veselo. Takmer nikdy nepríde načas, často mešká.

Má plno energie, dokáže sa rýchlo nadchnúť a preniesť nadšenie aj na ľudí vo svojom tíme. Často má prezývku Slniečko. Miluje slobodu a voľnosť. Je rád stredobodom pozornosti, teší ho publikum a keď sa všetci pozerajú na neho.

Rád vyhľadáva prekážky, ktoré môže prekonávať. Nevie si udržať dlhodobú pozornosť, hlavne ak debata zachádza do prílišných detailov.

Je veľký snílek a vizionár. Má vodcovský potenciál a značné sebavedomie. Nosí výrazné farby a extravagantné oblečenie.

Na rozhodovanie nepotrebuje veľa informácii ani faktov. Rozhodne sa rýchlo, na základe aktuálnych pocitov.

Neznáša príkazy, rozkazy, vyhlášky, pravidlá. Bojí sa, že stratí svoju slobodu a takisto má strach z toho, že ľudia nebudú mať záujem o jeho osobu. Ďalším zabijakom pre Sangvinika je nuda a stereotyp.

Pochvaly miluje a rád sa chváli svojimi úspechmi.

Oprávnenú kritiku prijme, ale nie je z toho veľmi nadšený. Takisto ako u pochvaly, aj u kritiky zvyčajne už dávno vie o tom, že mu niečo nevyšlo a opäť je to pre neho len utvrdenie.

 

Melancholik

25 – 30% populácie, introvert, prevažne muži

Je precízny, chladný detailista. Je to človek odborník, vyžaduje presné čísla, fakty. Potrpí si na termíny, jasné pravidla. Miluje si zapisovať rôzne údaje. Nie, nie je to večne smutný človek, ako sa zvykne o Melancholikovi hovoriť.

Nesnaží sa preberať vodcovskú rolu a nepotrebuje presadzovať svoj názor. Je najmenej komunikatívny a ťažko sa z neho číta jeho emočný stav. Udržiava si „poker face“.

Rozhoduje sa pomaly na základe mnohých, mnohých informácii.

Má strach, že by sa mohol zmýliť alebo niečo verejne nevedieť.

Neznáša, ak mu niekto povie „Nejako to sprav.“, slovo nejako nezapadá do presného určenia času ani činnosti, takže si s tým nevie dať rady. Je z toho nešťastný a môže sa stať, že vnútorne exploduje.

Aj keď budí dojem, že nemá takmer žiadne emócie, nie je to tak. Pochvala ho vždy poteší, pretože sa stále snaží o dokonalosť. Nebude z nej však skákať meter dvadsať, pretože si musí zachovať svoju dôstojnosť a profesionalitu. Chváliť ho treba hlavne za múdrosť, skúsenosti a vedomosti.

S kritikou si robí starosti, len keď udrieme na citlivé miesto, napr. na jeho vedomosti. Ak kritizujeme niečo, čo naozaj Melancholik pokazil, kritiku s pokorou uzná a prijme. V opačnom prípade nám dá  jasne najavo, že kritika nedosahuje jeho odbornosť a ani ju nepočúva.

 

Flegmatik

40 – 50% populácie, introvert, prevažne ženy

Je láskavý, empatický, ústretový, väčšinou rodinne založený. Je skvelý diplomat, rád počúva ľudí, pomáha im a podporuje ich.

Vie udržiavať dlhodobejšiu pozornosť. Kladie dôraz na pevné a hlboké vzťahy. Rád pracuje v pokojnej atmosfére a tempe.

Má strach zo zmeny a z konfliktov. Zo všetkých 4 typov je najmenej priebojný a necháva so sebou manipulovať.

Očakáva, že druhí ľudia mu jeho láskavosť oplatia. Ak sa tak nestane, býva často sklamaný. Je nerozhodný a neznáša nátlak.

Má problém pochvalu prijať, pretože nevie, ako na ňu reagovať. Máš pocit, akoby ju ani nepočul. Nezdvihne hlavu a odvedie debatu na inú tému. Každopádne sa z pochvaly teší, aj keď to nedáva najavo.

Kritiku si berie veľmi osobne. V ľudoch budí dojem, že ho kedykoľvek môžu kritizovať, málokedy sa ozve na obranu. Sám seba dokáže presvedčiť, že šéf mal dnes len zlý deň, preto ho skritizoval. Situáciu sa snaží napraviť, ale pretože nie je úplne zameraný na cieľ, ide mu riešenie pomaly.

 

Toto bol stručný prehľad, ako sa aspoň trochu vyznať v iných ľuďoch. V ktorom type osobnosti si sa najviac našiel? Napíš mi do komentára 🙂

PS: Prípadne mi môžeš dať vedieť, či by sa ti daná téma páčila rozobraná viac do podrobností ?

 

Ak ťa tento článok inšpiroval a pomohol ti, zdieľaj ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Ďakujem 🙂

Comments

comments