Strach má v našom živote svoje opodstatnenie.
Má nás chrániť pred bolesťou, ktorú sme zažívali v minulosti a pred nebezpečnými situáciami.
Ale čo ak nám v dnešnom svete strach až tak nepomáha, ale nás skôr brzdí?
Bojíme sa takmer všetkého. No zbytočne. 97% situácií, ktorých sa obávame, sa aj tak nikdy nestanú. Všimli ste si?
Je to len emočná pasca, ktorá nám nedovolí ísť za svojimi snami, žiť život, aký chceme alebo sa cítiť sebavedomo.
Prvým skvelým krokom je vôbec uvedomiť si ho a druhým je chcieť s ním pracovať.
Strachov máme veľa, ale všimla som si u ľudí 3 najčastejšie:
Strach z neistoty
Čo je to naozajstná istota? Čo je v živote skutočne isté?
Istota je ilúzia a lipnutie na zóne pohodlia. Je to strach zo zlyhania v budúcnosti a z neznámeho. Ale je to len predpoklad zlyhania, nie skutočnosť ani fakt. Ako môžeme dopredu vedieť, či to vyjde alebo nevyjde, keď to neskúsime?
Poznáte to, keď všetko si dopodrobna naplánujete, nacvičíte čo budete hovoriť, ako sa budete tváriť, ale aj tak to má nakoniec iný scenár a priebeh?
Stavím sa, že ste zažili ten zväzujúci pocit strachu pred dôležitým stretnutím, maturitou alebo pohovorom. Keď už bolo po, uvedomili ste si, že to nakoniec nebolo také hrozné, ako vám mozog nahováral.
Mne sa to stávalo často.
Ešte aj dnes ma niekedy chytí strach z neistoty, z toho čo bude. Jediné čo pre seba môžem v tej chvíli urobiť je, že svoju hlavu vyprázdnim. Spomeniem si na to, ako mi v minulosti tieto katastrofické scenáre (chvalabohu) nevyšli a začnem sa zameriavať na bezmyšlienkovo, resp. na svoj spomalený dych. Nádych a výdych na rovnaké doby.
Na to, aby sme mali vôbec odvahu vstúpiť do neistoty, musíme si ujasniť kvôli čomu to vlastne robíme. Čo pozitívne získame tým, že vykročíme?
Ako by povedal Benjamin Franklin: “Jediné istoty na tomto svete sú dane a smrť.”
Príjmite neistou, vykročte vpred, stopnite pochybujúcu hlavu a myšlienky. NEVIETE čo sa skutočne stane. Pri strachu z neistoty pomôže aj posilnenie sebavedomia, keď si budeme viac veriť.
Strach z nedokonalosti
Už na školách nás učili sústreďovať sa hlavne na chyby, nedokonalosti a slabé miesta. Na vysvedčení má dieťa skvelé známky, len tá matematika mu ide slabšie.
Čo urobí rodič alebo učiteľ? Začne ho karhať a hovoriť mu, aby sa začalo zameriavať na slabú stránku. Na predmet, v ktorom nevyniká. Na jeho nedokonalosť. Dieťa dospeje a má strach, že nebude dokonalé, že nebude také skvelé ako sa od neho očakáva.
Robme to naopak.
Sústreďme sa viac na naše silné stránky a na to, v čom vynikáme. Nikdy nebudeme dokonalí. Dokonalosť ani nie je ľudská.
Zbavte sa perfekcionizmu. Proste začnite. Je lepšie nedokonalé niečo, ako dokonalé nič.
Ľudia často odmietajú niečo pustiť medzi potencionálnych zákazníkov, pretože majú pocit a strach, že to stále nie je dokonalé. Zbytočne si odďaľujú skúsenosti, klientov, peniaze a úspech.
Ak aj vás prepadnú tieto myšlienky, spomeňte si na Apple, Microsoft alebo na rôzne aplikácie v mobile. Vypustia svoj nedokonalý produkt do sveta a postupne ho vylepšujú a upravujú. Ak by čakali na dokonalosť, ešte dodnes by sme o nich nepočuli.
Strach z kritiky
Prirodzená ľudská potreba je byť prijímaný a akceptovaný. Dávame si záležať na tom, čo o nás povedia iní ľudia. Tento strach ženie ľudí do neexistujúceho perfekcionizmu.
Začal už v detstve, keď na nás rodičia kričali: “Prestaň, čo si o tebe pomyslia iní ľudia, ako budem pred nimi vyzerať ?”
No veď nech si myslia čo chcú, majú na to právo… ?
Nežijeme preto, aby sme sa snažili za každú cenu páčiť sa iným, konali a žili život podľa ich predstáv. Máme svoje predstavy o krásnom živote, o tom čo je dobré a správne. Ostatní to majú buď rešpektovať alebo z nášho života odísť.
Ľudia, resp. ľudské ego, nás bude vždy súdiť, treba prijať tento fakt.
Veď ak napríklad môžete svojim podnikaním a nápadom pomôcť stovkám, možno aj tisíckam ľuďom, tak prečo sa v živote brzdiť na ceste za svojim snom, len kvôli pár haterom? Pre nich to predsa nerobíme.
My ľudia sme takí – dostaneme 9 pochvál a 1 kritiku. Čo urobíme? Začneme sa zameriavať a trápiť nad 1 negatívom. Úplne zabudneme na 9 pozitív.
Hateri sa budú stále ozývať. Majú v sebe niečo, čo potrebujú dať von. Väčšinou závisť, že máme odvahu spraviť to, čo oni by len chceli. Spokojní ľudia sú väčšinou ticho. Kvôli tomu sa potom vytvára v našich hlavách ilúzia, že nie sme perfektní.
Koučovacie otázky, ktoré vám pomôžu postaviť sa strachu:
-
Z čoho konkrétne máte strach?
-
Ako by ste ho najpresnejšie pomenovali?
-
Ak sa postavíte strachu, čo tým pre seba získate?
-
Ak strach neprekonáte, čo tým stratíte?,
Extra tip:
Pred ťažkou situáciou sa môžete naučiť používať aj svoje telo.
Použite gesto víťazov. Pri tomto geste dostane mozog signál výhry a úspechu. Mozog začne produkovať hormón testosterón.
Zaujímavosťou je, že napríklad aj dieťa, ktoré je od narodenia slepé, urobí automaticky toto gesto pri výhre.
Mne pomáha aj pomaly a zhlboka dýchať (nádych a výdych na rovnaké doby) a keď si držím palec a ukazovák ako pri meditácii. Zvyknem meditovať a môj mozog sa už naučil, že keď sa tieto body spoja, ideme sa upokojiť a zharmonizovať 🙂
Každý máme strach. Dôležité je, že ho dokážeme prekonať, inak nás zlomí 🙂
Ak ťa tento článok inšpiroval a pomohol ti, zdieľaj ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.
Ďakujem 🙂