Silné stránky a talenty nie sú vlastnosti z jasného neba, ktoré zrazu po 30 rokoch v sebe nečakane “objavíš” a zmení sa ti život 🙂 Veľa žien to takto očakáva.
Ja som nebola výnimka 😛 Platila som si koučingy, robila som si testy osobnosti dookolaaaa. Výsledky, mi ukazovali stále to isté – empatia, aktívne počúvanie, sociálny typ… Ale počkať, veď o tom som už vedela, nejaké iné talenty nemám? Očakávala niečo nové, prevratné, o čom ešte neviem.
Vieš čo mi nakoniec pomohlo?
Zastaviť sa a uvedomiť si, že toto sú moje silné stránky a nemá ich každá žena, ako som si myslela. Úúúplne som ich prehliadala, pretože som ich brala ako totálne prirodzenú vec. Možno sa niečo podobné deje aj tebe. Hľadáš a pritom ich máš pod nosom 🙂
Silné stránky sú taký súbor vrodených zručností, talentov, nazbierané skúsenosti, veci, ktoré robíš každý deň, len si ich neuvedomuješ, neprikladáš im dôležitosť. Ako ja predtým.
Ako rozpoznať svoje silné stránky a talenty?
Môžeš sa orientovať aj na základe pocitu. Keď robíš niečo, čo je tvoje silná stránka, ide ti to ľahko, cítiš sa pri tom dobre, nabíja ťa to radosťou.
Ďalšou možnosťou sú rôzne testy na talenty ako Gallup, MBTI alebo koučing.
Silne stránky ti pomôže rozpoznať sebapoznanie a preskúmanie vnútorných zdrojov:
- Čo ťa zaujíma vo voľnom čase?
- S čím pomáhaš iným ľuďom?
- Za čo ťa kamarátky chvália?
- Kde ťa to láka srdcom?
- Aké knihy/články čítaš?
- Aké príspevky máš poukladané z Instagramu?
- Aká práca by ťa bavila, ak by si mohla robiť čokoľvek?

Zvykneme sa viac vyznať v našich slabých stránkach
Prečo? Od odpoveď hľadaj v detstve.
Napríklad: donesieš 3 jednotky a 1 štvorku. Aká je reakcia rodiča? „Mohla by si popracovať na tej štvorke.“
A začína sa doučovanie, makanie na slabom článku. Takisto sa v škole učíme množstvo predmetov, ktoré môžu byť naša slabá stránka a sme za to hodnotené.
Toto naprogramovanie ostáva aj v dospelosti. Sústreďujeme sa na to, kde nie sme dobré, čo nám nejde, čo musíme zlepšiť a makáme na našich slabinách.
Lenže, keď pracujeme na slabých stránkach, stoji nás to oveľa viac energie a nervov. So slabými stránkami samozrejme môžeme pracovať, ale hlavnú doménu, by mali mať naše silne stránky – napr. 80% silne stránky a 20% slabé.
Slabé stránky nie sú nepriateľ, sú prirodzenou súčasťou 🙂
Ako pracovať so slabými stránkami?
Doležíte je zamyslieť sa na tým, ako veľmi slabé stránky zasahujú do kvality tvojho života:
- Ak je to niečo, čo nevplýva na tvoj život, nemusíš to extra riešiť.
- Ak je to niečo, čo vplýva na tvoj život, môžeš to buď delegovať na ľudí, ktorých je to silná stránka alebo na tom popracovať. S vedomím, že ide o slabú stránku a netrýzniť sa tým, že v tom musím byť excelentná.
Nezabúdaj, slabé stránky = 20% pozornosti.
Ak sa ti tento článok páčil a pomohol ti, zdieľaj ho na facebooku so svojimi priateľmi.
Ak chceš rozobrať a spoznať svoje talenty a silné stránky klikni sem, vyplň dotazník dole a dohodni si so mnou 15 minútovú bezplatnú konzultáciu 🙂