Joga je jeden z najucelenejších systémov na svete. Slovo joga znamená spojenie. Spojenie tela, mysle a duše. Rozvinulo sa z nej mnoho štýlov.

Power joga si vzdala všetky výhody a benefity z tradičnej jogy, aby sa moderný, zaneprázdnený človek cítil zdravo a fit. Je však oslobodená od náboženských a filozofických ideí.

Zameriava sa posilnenie, spevňovanie, naťahovanie svalov na celom tele a upokojenie mysle. 

Základ power jogy je pozdrav slnka, ktorý je obohatený o rôzne ďalšie prvky. Práve tam dochádza k zahriatiu tela, svalov, kĺbov, začne nám rýchlejšie biť srdce, telo sa zapne do spaľovania tukov a trošku sa aj zadýchame.

Pokračuje statickými pozíciami, kde budujeme silu a flexibilitu.


Účinky na telo

Pravidelným cvičením power jogy spaľujeme tuky a zrýchlujeme metabolizmus.

Je dynamickejšia než klasická joga. Prechod z pozície do pozície je logický a plynulý, v súlade s dychom. Dych nezadržiavame, aj keď môže byť v niektorých pozíciách obtiažnejšie zotrvať a núti nás to zadržať dych. Svaly potrebujú kyslík na to, aby mohli správne robiť svoju úlohu.

Telo začne využívať energiu priamo z tuku vďaka nízkej tepovej frekvencii, ktorá sa pohybuje v aeróbnom pásme (dýchaš intenzívne, hovoriť môžeš, ale namáhavejšie).

Zlepšíme flexibilitu a ohybnosť svalov a kĺbov.

Osvojíme správne držanie tela a zbavíme sa bolestí chrbta. Práve nesprávne držanie tela zapríčiňuje bolesti chrbta a krčnej chrbtice. Joga je skvelá aj pri skolióze.

Spevnia sa nám svaly aj kosti, pretože cvičíme s vlastnou váhou tela. Predchádzame rednutiu kostí (osteoporóze).

Podľa štúdie nórskych vedcov pomáha pravidelné cvičenie jogy zlepšovať imunitu na bunkovej úrovni. Zistili, že tí, ktorí cvičili jogu, mali silnejšiu imunitu ako tí, ktorí trávili čas v prírode pri upokojujúcej hudbe.

Zlepší sa krvný obeh, tlak a  funkcia vnútorných orgánov (napr. trávenie, vylučovanie), pretože k nim prúdi okysličená krv.

Power joga je super ako kompenzačné cvičenie popri iných športoch. Je to aktívny strečing a je skvelá ako prevencia proti úrazom.

Odporúča sa zaradiť hlavne pri silových tréningom, kde sa svaly skracujú. Určite ste videli svalnatého športovca, ktorý nedokázal dať špičky prstov na zem, ani s pokrčenými kolenami. Športovcom zvýši rýchlosť, obratnosť a väčší rozsah pohybu. Taktiež pomáha odstraňovať dysbalancie spôsobené jednostranným zaťažovaním alebo preťažovaním určitých svalových skupín pri tréningu.

Na joge zapájame hlboké svaly brucha a chrbta. Posilňujeme aj mikrosvaly, ktoré bežne používame.

Efektívna psychohygiena

Joga ale nie je len o krásnych a gymnastických pozíciach. Netočí sa iba okolo pružného tela a spálených kalórií. 

Neodmysliteľnou súčasťou power jogy je aj psychická regenerácia a oddych.

V roku 2009 indickí vedci dokázali, že pacienti s rakovinou, ktorí sledovali program jogy, mali nižšie hladiny kortizolu ako tí, ktorí to neurobili. A ďalšia štúdia publikovaná v Annals of Behavioral Medicine ukázala, že zdraví vysokoškolskí študenti, ktorí praktizovali jogu, mali nižšie hladiny kortizolu.

Vypnúť hlavu od každodenných starostí, povinností, stresu je veľmi dôležité pre duševné zdravie človeka. Joga nám pomáha navrátiť pokoj, kľud a pohodu. Upokojí sa naša mysel, zbavíme sa stresu a nervozity, vyplavia sa endorfíny – hormóny šťastia.

Je potrebné vystúpiť z hlavy a ponoriť sa do prítomného okamihu, nechať všetky problémy, starosti a povinnosti stranou. Veď ku všetkému sa môžeme vrátiť aj neskôr. 

Nedá sa byť prítomný a navodiť si duševnú  pohodu, ak naša hlava produkuje myšlienky, čo nám dnes nevyšlo, čo pôjdeme nakúpiť a ako ma nahneval šéf v práci. Ak sa objaví nejaká myšlienka, treba si ju len uvedomiť, prijať a nechať ju ísť.

Relaxácia prebieha počas celej jogy, vďaka koncentrácii na svoj dych.

K uvoľneniu prispieva aj úvodná pranayama (relaxačné a upokojujúce dýchanie, napríklad plný jogový dych alebo len pozorovanie svojho dychu…) a záverečná meditácia v ľahu. 

Joga celkovo upokojuje nervový systém, zmierňuje migrénu, vyplaví endorfiny, zlepšuje spánok a znižuje kortizol (stresový hormón).

To bol môj hlavný dôvod, prečo som začala s jogou. Ten neuveriteľný pokoj, ktorý som cítila po každej hodine jogy. Všetok stres zo mňa opadol a užívala som si svoje endorfíny ?

Ďalší z výskumov hovorí, že u ľudí, ktorí cvičili jogu 12 minút počas 5-6 dní v týždni, sa zredukovala depresia o 33%. Zredukovali sa aj pocity úzkosti a stresu. Ľudia vo svojom živote začali prežívať viac pozitívnych skúseností a naopak došlo k poklesu prežívania negatívnych zážitkov.

Trénujeme takisto aj koncentráciu a vytrvalosť, čo sa neskôr prejaví aj v bežnom živote pri rôznych situáciách.

Power jogu môžu cvičiť všetci

Na moje hodiny chodia ženy, muži, 10 ročné deti a najstaršia klietka má 82 rokov a ide jej to skvelo, pozície si prispôsobuje možnostiam tela.

Tehotným ženám odporúčam navštíviť hodiny gravid jogy alebo si zvoliť súkromné lekcie, kde sa hodina prispôsobí aktuálnemu zdravia a stavu tehotnej. Bežná skupinová lekcia power jogy, by pre ňu mohla byť náročná.

Ak rozmýšľaš nad lekciou jogy, ale nevieš ako začať, prečítaj si článok Ako začať s jogou? Všetko čo potrebuješ vedieť pred 1. lekciou.

Pred lekciou by sa nemalo jesť ideálne aspoň 2 – 3 hodiny. Je taktiež dôležité upozorniť inštruktora na zdravotné ťažkosti a obmedzenia, aby klientom cviky (asány) prispôsobil namieru. 

Vždy cvičíme podľa možností nášho tela a netlačíme sa nasilu do pozície, kde telo ešte nie je pripravené je lepšie si dopriať čas, nebyť na seba prísny. Pravidelným cvičením, 2-3x do týždňa, budeme postupne vidieť výsledky a benefity power jogy.

Namaste.

Ak ťa tento článok inšpiroval a pomohol ti, zdieľaj ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Ďakujem ?

Comments

comments