“Ale ja nemôžem byť úspešný, pretože ja som taký a taký…”  Naozaj?

Les Brownovi ako malému diagnostikovali mentálnu zaostalosť a učitelia nikdy neverili, že z neho niečo bude. Dnes patrí k najlepším motivačným rečníkom sveta.

Tento pán ma natoľko inšpiroval, že si zaslúži napísať článok! Prečítaj si jeho inšpirujúci príbeh plný vytrvalosti.

 

“Názor iných ľudí na Teba sa nemusí stať Tvojou realitou.”

 

Ako malý bol s bratom adoptovaný. Našťastie do dobrej rodiny. No v škole to nemal ľahké. Bol pomalší ako spolužiaci, učenie mu nešlo a preto mu učitelia neverili a podceňovali ho.

Neskôr dostal nálepku “retardovaný”, a táto nálepka ho držala vo väzení sebapodceňovania.

Máte aj vy také nálepky, ktoré vám slúžia ako výhovorka prečo nemôžete byť úspešní?

Bol jeden učiteľ, ktorý mladému Lesovi veril. Raz mu dal tento učiteľ úlohu a mladý Les Brown sa vyhovoril, že ju nie je schopný splniť pretože je zaostalý.

Učiteľ mu odpovedal: “Nikdy viac to už nehovor. Niekoho názor na Teba sa nemusí stať Tvojou realitou.”

Niekedy s nálepkami chodíme roky, niektorí až do konca života. No nemusí to tak byť.

A tak to nebolo ani v Lesovom prípade. Dal si dole nálepku. A rozvíjal to, v čom bol dobrý.

Ostatní učitelia v ňom videli ukecaného zaostalého študenta, ale jeho učiteľ v ňom videl potenciálneho rečníka. V čom iní videli slabinu, on videl silu. A tak začal učiť mladého Lesa rétorike.

“Chcieť niečo nestačí. Musíte byť po tom hladný. Vaša motivácia musí byť závažná aby ste prekonali všetky prekážky, ktoré sa vám postavia do cesty.”

 

Učiteľ ho motivoval nech si ide vytrvalo za svojimi snami. A prvým Lesovým snom bolo stať sa DJom. No a tak si skúsil na túto pozíciu podať životopis do miestneho rádia.

Neprijali ho. Nevzdal sa a skúsil druhý raz. Ani to sa mu nepodarilo. Bol bláznivo vytrvalý a tak skúsil tretí krát. No nie, nebolo to ako v rozprávkach ani tento raz ho neprijali.

Keď prišiel štvrtý raz na pohovor, prekvapený manažér mu dal jeho prvú úlohu. Takto bol prijatý do zamestnania.

Nedostal však vytúženú úlohu DJa. Pracoval v rádiu ako pomocník. Avšak aj tak sa nevzdal snov, ale využil svoju momentálnu situáciu ako palivo na svoje sny.

Keďže bol v rádiu, učil sa ako to celé funguje a taktiež sa učil aj o vytúženej pozícii DJa.

Deň čo deň sa pripravoval a raz prišla príležitosť.

DJ rádia sa opil a manažér hľadal niekoho kto by ho na ten deň rýchlo zastúpil. A teraz zasvietila Lesova chvíľa. Chvíľa ukázať čo je v ňom. Takáto šanca sa mu nenaskytne každý deň.

A preto využil všetko čo v ňom bolo. Ohúril šéfa natoľko, že mu prv dal part-time a potom full-time na túto pozíciu.

Naďalej pracoval v rádiu, tentoraz v Ohio, kde dostal lepšiu príležitosť. Stal sa manažérom rádia, čo mu dodalo spoločenské postavenie a uvedomenie. Začal v reláciách rozoberať závažné spoločenské a politické témy. A týmto sa ešte viac zlepšoval vo svojom rečníctve.

 

“Nemusíš byť úspešný, aby si začal, ale musíš začať, aby si sa stal úspešným.”

 

Povzbudený priateľom sa rozhodol kandidovať. Získal miesto v Ohio State Legislature pre 29 House District. Neskôr bol predsedom Komisie pre ľudské zdroje, ale musel sa tohto miesta vzdať, pretože jeho matka ochorela a odišiel sa o ňu starať.

Doma na Floride sa ďalej venoval spoločenským témam. Vymyslel vzdelávací kariérny program pre mladých, organizoval komunitné stretnutia a rečnil na témy spoločenskej nespravodlivosti.

Nová skúška však nenechala na seba dlho čakať. Niekto mu závidel a obvinil ho.

Rok bolo vyšetrované jeho zaobchádzanie so vzdelávacím programom pre mladých. A po roku zistili, že je všetko v poriadku.

Neskôr zatúžil po novom sne. Chcel sa stať profesionálnym motivačným speakerom. Odsťahoval sa do Detroitu iba s najnutnejšími vecami a poznámkovým listom svojich motivačných rečí.

Objednal si kanceláriu, kde tvrdo a namáhavo pracoval. Bol prvý ráno a posledný v noci. Vlastne z nej málokedy vychádzal. Spal tam totiž, pretože si nemohol dovoliť v tej dobe vlastný apartmán.

Je to zvláštne ale privítal túto askézu. Dokonca sa vraj tešil že mohol spať na zemi a nemal tam postel. Motivovalo ho to makať o to intenzívnejšie, lebo vedel, že je v zlých podmienkach. Nedoprial si konfort aby nestratil dravosť.

 

“Príliš mnohí z nás nežijeme svoje sny, pretože žijeme svoje strachy.”

 

A nakoniec dosiahol to, čo si zaumienil.

Najprv rečnil pred študentmi. Neskôr pre kluby a organizácie.

Po štyroch rokoch neprestajnej snahy sa vypracoval na vrchol. Dostal ako prvý afroameričan najvyššiu cenu od National Speakers Association. V profesionálnych kruhoch začal byť známy ako “The Motivator”.

Muž ktorý bol onálepkovaný ako “mentálne retardovaný” a spal v kancelárii, lebo si nemohol dovoliť apartmán, dnes patrí k najlepším motivačných speakrom sveta a reční pre široké publikum.

Ak ťa tento článok inšpiroval a pomohol ti, zdieľaj ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Ďakujem 🙂

Comments

comments