Jack Canfield je jeden z najväčších motivačných speakrov na svete, napísal viac ako 60 bestsellerov, ktoré boli preložené do viac ako 47 jazykov.

Je spoluautorom bestselleru Slepačia polievka pre dušu, taktiež knihy Pravidlá úspechu a drží dva Guinessové rekordy. Mohol si ho zazrieť aj v úspešnom filme The Secret.

Zaujímavosťou je, že v roku 2005 dostával za jednu prednášku $25 000. Krása ?

Za posledných tridsať rokov pomohol státisícom ľudí na celom svete dosiahnuť splnenie ich snov a cieľov. Študoval úspešných ľudí, čo ich poháňa, motivuje a odlišuje od neúspešných.

Prečítaj si jeho 6 rád pre úspech.

 

 Nikdy sa nevzdávaj!

Príbeh knihy Slepačia polievka pre dušu je veľmi inšpiratívny. Keď chceli Canfield a Hansen vydať túto knihu, každý ich za radom odmietol. Obišli desiatky vydavateľstiev. Kým našli vydavateľa, prešlo celých  14 mesiacov.

Čo by sa stalo, keby to vzdali hneď po mesiaci? A čo po polroku? Alebo hoci po roku?

Keby to vzdali po roku tesne by minuli cieľ. Stačilo však vydržať ešte o 2 mesiace dlhšie a vyhrali.  Knihu vydali a stala sa svetovým bestsellerom. Predalo sa jej okolo 11 miliónov výtlačkov. Len vďaka tomu, že to nevzdali príliš skoro a verili svojmu nápadu.

 

Jack raz povedal:

“Ak ti svet hovorí “Nie”, tak ty povedz: “Ďalší prosím”.

 

Stovky vydavateľstiev ich odmietli, no nakoniec našli to správne. Prešli si dlhou cestou. Na nej im všetci hovorili, že o takýto typ knihy nikto nebude mať záujem.  Tiež si vypočuli aj to, že názov knihy je hlúpy.

Dnes názov  “Slepačia polievka pre dušu”  je familiárny pojem.  Aj tí, ktorí túto knihu nečítali, o nej aspoň určite počuli.

Kto sa smeje teraz?

 

Neboj sa konať!

“Stalo sa ti, že si mal v hlave geniálny nápad. Stále si o ňom len rozprával, ale nič si preň neurobil? Po čase prišiel niekto iný a podobný nápad zrealizoval. A mal úspech. No ty ideš puknúť od zlosti. Stalo sa ti to však?” pýtal sa Jack na jednej prednáške.

Stáva sa to niekedy aj tebe?

Na čo čakáš?

Mať dobré nápady nestačí. Tie majú aj neúspešní ľudia. Rozdiel medzi úspešným a neúspešným je v tom, že úspešný človek ide do akcie. Proste to spraví.

Úspešný človek pre svoj sen aj niečo urobil. Neúspešný o ňom len celý život rozprával. Nič preň neriskoval.

Cintoríny sú plné dobrých nápadov. Nikto ich nikdy neuskutočnil. Zostali len v hlave, v šuplíku, poprípade len v rečiach.

  

canfield

Ver si!

Jack Canfield hovorí, že – veriť si – je rozhodnutie. Človek sa musí rozhodnúť medzi dvoma možnosťami. Buď verí, že svoj cieľ splní alebo tomu neverí.

Čo si vyberieš ty?

Neuteká Ti šťastie pomedzi prsty len preto, že si málo veríš?

Vidíš okolo seba omnoho menej talentovaných ľudí, ľudí z horších podmienok ako si ty sám a aj tak sú úspešnejší ako ty.  Čím to je?

Nebude to tým, že si veríš menej ako oni?

 A preto sa bojíš konať. Myslíš, si že Tvoje rozhodnutia sú zlé. Horšie ako robia ostatní.

Prečo by mali byť zlé? Rozhodni sa veriť svojim rozhodnutiam. Je to o rozhodnutí veriť si. Skús a uvidíš výsledky.

Taktiež ti odporúčam prečítať si článok o sebavedomí na mojom blogu.

 

Prestaň sa sťažovať a radšej si stanov ciele

“Veľmi veľa ľudí má vo zvyku sa sťažovať. Sťažujú sa na partnerov, spoločnosť, prácu. Ale sťažoval sa niekedy niekto na gravitáciu?”

Túto otázku, raz Jack Canfield položil publiku. Zdá byť absurdná však? … No nie je až tak. Koniec koncov o ľuďoch veľmi veľa prezrádza.

Podľa Jacka sa sťažujeme na tie veci, o ktorých vieme, že by mohli byť ináč. Avšak sami nemáme odvahu ich zmeniť. Tak si vyberieme ľahšiu cestu.

Nato, aby sme sa sťažovali, musíme predsa mať nejakú predstavu, aké by to “malo byt” alebo ako je to “správne”.

Ale zastav sa. Veď tu máš kľuč k riešeniu a obrovskú príležitosť na zmenu. Keďže už  aspoň vieš, čo nechceš a vieš “ako by to malo byť”, máš pred sebou prvý krok. Ďalším krokom bude, povedať si, čo vlastne teda CHCEŠ.

Môžeš sa odhodlane pustiť do neho a pracovať na ňom. Sťažovaním nič nezmeníš. Akciou áno.

Štatistiky vravia, že iba 10% ľudí si stanoví cieľ na nový rok. Ako je to u teba? Ten kto nemá vlastné sny, pracuje pre sny niekoho, kto si ich stanovil.

Nesústreď sa nato, čo je zlé. Sústreď sa na tú predstavu toho, “ako by to malo byť”. A hneď máš jasný cieľ. Tak konaj! Nie len hovor.

 canfield

Zober zodpovednosť za svoj život do svojich rúk

 Úspešní ľudia berú 100% zodpovednosť za svoje činy a dokonca i myšlienky.

Nenechaj sebou zametať externými faktormi. Sú situácie, ktoré nemôžeš ovplyvniť (počasie, skutky iných ľudí…), ale svoju reakciu na situácie môžeš ovplyvniť vždy.

Ty sa rozhoduješ ako vidíš veci. Či si za ne vďačný, pretože si sa z nich naučil alebo vidíš všetko negatívne.

Canfield hovorí, že by sme mali byť reverzný paranoici. Čo to znamená?

Paranoik očakáva, že život mu chystá niečo zlé. Žije v strachu, čo zlé sa mu stane. Reverzný, teda opačný paranoik, to má naopak. Každý deň žije v presvedčení, že mu život chystá niečo dobré. Doslova sa “bojí”, čo dobré sa mu zas stane.

 

 Objavuj a rob to, čo ti prináša radosť

Jack radí, aby sme objavovali ako malé deti. Aby sme sa nepýtali “môžem to robiť”, ale aby sme to skúsili a videli efekt.

Zbavme sa strachu z “jediného správneho rozhodnutia”. Veľa ľudí sa bojí, že keď urobia zlé rozhodnutie, ich život sa nenávratne pokazí. To nie je pravda.

Dajme tomu, že sa človek rozhoduje medzi tým, či si založí online kníhkupectvo alebo bude koučovať. Veľa ľudí sa bojí, že ak si vyberú zle, tak tým veľmi utrpia. Že čo ak si vyberie byť koučom a nebude to vedieť? Veď za ten čas mohol mať už rozbehnuté dobré online kníhkupectvo!

 A tak radšej neurobia nič, pretože vždy čakajú na to “jedno zaručené správne rozhodnutie.” A prejdú mesiace, a prejdú roky. Za ten čas mohli začať s nejakou oblasťou, pri ktorej by buď vydržali alebo by zistili, že nie je pre nich. Ale mali by aspoň skúsenosti, takto nemajú nič.”

Najhoršie rozhodnutie je neurobiť žiadne rozhodnutie.

 

 

Ak ťa tento článok inšpiroval a pomohol ti, zdieľaj ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Ďakujem 🙂

 

Comments

comments