“Nechcem už fajčiť, nebudem sa prejedať a budem viac zarábať.”
Každý rok si dávaš predsavzatia, ciele a napriek tomu ich nikdy nedodržíš? Vzdávaš sa už začiatkom februára?
Cieľ je konečná stanica, niekde kde sa chceme dostať. Ideme z aktuálnej situácie (z bodu A) do cieľovej stanice, kde túžime byť (do bodu B).
Ľudia si niekedy dajú (pre nich) radikálne ciele, ale málo z nich si ich aj reálne splní. Presúvajú ich stále na ďalší a ďalší mesiac, dokonca aj rok.
Poznáš to? 😛
V podstate nie je chyba ani tak v ľuďoch, ale v spôsobe, ako sa k cieľom stavajú a ako s nimi pracujú.
Koľko si dať cieľov?
Všimla som si, že v motivačných knihách sa píše, že si musíme napísať aspoň 100 cieľov, inak náš život nemá zmysel. Podľa mňa je to maximálny nezmysel.
Predstav si, máš síce 100 cieľov, lebo ti to niekto dal ako úlohu. Zapísaný celý zošit, pozeráš na neho a reálne nevieš, čo s ním ďalej robiť. Netušíš kedy to máš všetko stihnúť. Plus niektoré ciele si tam dáš, len aby bol presný počet. Napríklad kúpiť diár. Je tak?
Áno, chápem má to pohnúť kreativitou…
…ale ja nemám rada prikázania, daj si toľko cieľov, koľko je pre teba v poriadku 🙂
Veľmi dôležitá je vízia života
Vízia znamená mať nejaké životné smerovanie a poslanie. Je to v podstate tvoja predstava o TVOJOM skvelom živote. Musíš mať hrejivý pocit radosti, keď si ju predstavuješ. Tvoje vnútro musí kričať – áááno presne takýto život chcem!
Víziu života by sme mali preskúmať ešte predtým, než sa pustíme do konkrétnych cieľov.
Nájdi si čas a vcíť sa do seba. Čo naozaj od života chceš? Aký život, by si chcela žiť? Chceš to naozaj ty alebo to od teba chce niekto iný?
Nie, vízia nie je iba to, že chceš veľký dom a drahé auto. Naozaj len tieto dve veci od života chceš? Len toto ťa urobí šťastnou? Stavím sa, že nie. Pekne si tam dopíš aj ďalšie veci. Nepozeraj sa na súčasnú situáciu, dovoľ si trocha posnívať.
Ak si nepremyslíš víziu a čo od života chceš, ľahko vpadneš do snov a cieľoch niekoho iného.
To, že nemáš svoju víziu života spoznáš podľa toho, že sa ti príliš ťažko dosahujú ciele, život nejde podľa tvojich očakávaní a zdá sa ti, že o šťastie a úspech musíš veľmi bojovať.
Ako dosiahnuť ciele?
Ja si z mojej predstavy života spravím ciele na 1 rok. Predstavím si, čo chcem za rok dosiahnuť v súlade s mojim životným smerovaním.
Rozdelím si ich ešte do kategórii: Ja, Práca, Vzťahy, Zdravie, Peniaze.
-
Vymeň želanie za cieľ:
Raz, niekedy, viac, menej…. Nahraď to konkrétnymi číslami.
“Ciele”, ktoré začínajú týmito slovami sú len želania. Chýba tam časové ohraničenie a konkrétnosť. Väčšina sa dá odmerať.
Do kedy a koľko budem chudnúť, keď chcem len viac schudnúť? Do kedy sa budem hnať za peniazmi, keď chcem len viac zarobiť? Podľa čoho zistím, že som už cieľ dosiahla?
-
Daj si vlastné ciele a prestaň plniť očakávania niekoho iného:
Spoločnosť si zakladá na výsledkoch a rôznych dogmách. My tak môžeme mať skreslenú predstavu o tom, čo naozaj chceme. Uvedomuješ si, koľko času premrháš len kvôli tomu, aby si sa niekomu zapáčila? Aby si v očiach spoločnosti bola úžasná?
Často sa to stáva v MLM firmách, kde sú ľudia naočkovaní cieľmi niekoho iného. Takisto mladí ľudia premrhajú kopec času, energie, nechuti a nervov, len preto, aby vyhoveli rodičom. Danú vysokú školu dokončia, aj keď vedia, že sa odboru nechcú a nebudú venovať.
Buď úprimná sama pred sebou.
Sú tie ciele reálne tvoje? Je to naozaj to, po čom tvoja duša túži? 🙂
-
Napíš si, kvôli čomu tie ciele vlastne chceš:
Ak nemáš skutočnú vnútornú motiváciu si ciele splniť, tak nebudeš mať dôvod ich napĺňať.
Je dôležité si uvedomiť, kvôli čomu to chceš. Musíš pri tom opäť cítiť hrejivý pocit radosti. Ak to tak necítiš, skús sa vrátiť k bodu číslo 2. Tento pocit a uvedomenie si svojho prečo ti dodá motiváciu, aj keď sa ti chvíľkovo nebude dariť.
Ak je cieľom len zarábanie peňazí a vysoká pozícia, z dlhodobého hľadiska časom príde vyhorenie. Cieľ musí mať vyšší zmysel, ako sa len hnať za peniazmi.
-
Ciele sformuluj na to, čo chceš:
Vieme vymenovať trilión vecí, čo nechceme zažívať, nechceme robiť atď… Ok, ale čo teda namiesto toho chceme?
Ak niečo nechceme, prečo tam zameriavame pozornosť? Robí nám dobre toto emočné peklo?
Prestav si tučnú ženu, ktorá nechce byť tučná. Stále si to opakuje: “Nechcem byť tučná, nechcem byť tučná!” Jej každodenná pozornosť je na tom, že tučná je. Vieš, aké emočné peklo zažíva? Ako sa trápi a nenávidí sa? Mala by zamerať pozornosť na predstavu, ako si o rok oblečie krátku sukňu a tie šaty, ktoré jej už 4. rok visia v skrini, bez hanby a nervov.
Negatívne myšlienky úplne pohltia našu myseľ. Výsledok je nespokojnosť, podráždenosť, zúfalosť a letargia. Určite si už počula o tom, že priťahuješ len to, čo vyžaruješ.
Ale, aj napriek tomu, vedieť čo nechceme, je skvelý prvý krok. Druhý krok je povedať si, okey viem, čo nechcem, tak čo teda namiesto toho chcem?
5. Veľké ciele si rozkúskuj na menšie ciele:
Nie, necháp to tak, že dávať si malé a prízemné ciele je lepšie.
Mať veľké ciele je super. Jediné čo treba, je rozdeliť si ich do viacerých menších cieľov, ktoré mozog ľahko prijme. Kľudne rozkúskované aj do niekoľkých rokov.
Ak si dáš príliš veľké ciele, že im až reálne nebudeš veriť, tvoj mozog ich podvedome odmietne. Nedokáže ich uchopiť, spracovať ani predstaviť.
Spoznáš to podľa pocitu, že niekde vo vnútri vieš, že klameš sama sebe. Ak takýto pocit zaregistruješ, len si cieľ rozkúskuj. Pokračuj, kým sa pocit neotočí do motivácie.
Jednoduché 😛
“Ľudia sa vrhajú do života bezcieľne a potom sa čudujú, že žijú život, ktorý nechcú!”
Tááák, toto boli moje tipy z praxe. Verím, že tento článok bol pre teba užitočný a prehodnotíš svoju víziu a ciele 🙂
Ak ťa tento článok inšpiroval a pomohol ti, zdieľaj ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.
Ďakujem 🙂