Dlhšiu dobu som mala tieto krásne príbehy v počítači. Pred pár dňami som na ne narazila. Musím sa s tebou o ne podeliť ?

Verím, že ťa nakopnú a inšpirujú. Skrývajú v sebe ponaučenie a uvedomenie.

 

Ktorý bude tvoj obľúbený?

1. INŠPIRATÍVNY PRÍBEH:

Dvaja vlci

príbehy

V jeden večer zobral starý indián svojho vnuka, aby mu porozprával príbeh o boji, ktorý sa odohráva v každom z nás.

Povedal mu: „Chlapče, boj, ktorý sa v nás odohráva, je ako boj medzi dvomi vlkmi.

Jeden vlk je zlý.
Je to hnev, závisť, žiarlivosť, trápenie, smútok, chamtivosť, arogancia, sebeckosť, vina, nenávisť, pocit menejcennosti, falošnosť, namyslenosť, nadradenosť a ego.

Ten druhý vlk je dobrý.
Je to radosť, pokoj, láska, nádej, vyrovnanosť, pokora, láskavosť, zhovievavosť, empatia, štedrosť, pravda, súcit a dôvera.”

Vnuk o tom všetkom minútku premýšľal a potom sa opýtal svojho starého otca: „A ktorý vlk vyhrá?…“

Starý indián iba jednoducho odpovedal: „Ten, ktorého kŕmiš.“

 

2. INŠPIRATÍVNY PRÍBEH:

Murári

príbehy

Jedného dňa prišla stará žena k zaprášenému stavenisku, kde usilovne pracovali traja silní murári. Podišla k prvému a spýtala sa, čo robí.

Odpovedala dosť drsne: “Nevidíte? Ukladám tehlu na tehlu. To robím od rána do večera, iba ukladám tehly.”

Potom sa spýtala druhého, čo robí. Odpovedal: “Som hrdý na to, čo robím a som šťastný, že vďaka svojej práci môžem nakŕmiť rodinu.”

Keď podišla k tretiemu mužovi, videla, že mu oči žiaria radosťou a tvár má jasnú ako slnko. Položila mu rovnakú otázku a on nadšene odpovedala: “Ach, staviam najkrajšiu katedrálu na svete.”

Vaše poslanie nie je definované vašou činnosťou, ale vaším pohľadom na ňu.

 

3. INŠPIRATÍVNY PRÍBEH:

Pútnik

príbehy

Na kraji oázy sedí starý muž. Prišiel k nemu pútnik a hovorí: „Ešte nikdy som tu nebol, akí sú tu ľudia?“ Starec odpovedá: „Akí ľudia boli tam, kde si žil?“ „Sebeckí a zlí.“ „Aj tu sú sebeckí a zlí,“ odpovedal starec.

Neskôr prišiel druhý pútnik a dal starcovi rovnakú otázku. Starec sa ho opýtal: „Akí ľudia boli tam, kde si žil?“ „Dobrí a štedrí, mal som tam veľa priateľov.“ „Aj tunajší ľudia sú dobrí a štedrí,“ odpovedal starec.

Oba rozhovory počul obchodník, ktorý stál blízko a nedalo mu to: „Ako môžeš na tú istú otázku odpovedať zakaždým inak?“ „Synu môj,“ povedal starec, „každý nosí svoj svet v srdci.

Kto nenájde nič dobrého na minulosti, nenájde nič ani tu. A kto mal priateľov v inom meste, urobí si ich aj tu. Vieš, ľudia sú takí, ako ich vidíme.

 

4. INŠPIRATÍVNY PRÍBEH:

Synovia podnikateľa

príbehy

Dvaja synovia pracujú pre svojho otca na rodinnej farme.

Mladší brat má už niekoľko rokov väčšiu zodpovednosť a samozrejme, aj odmenu. Jedného dňa sa starší syn pýta svojho otca, prečo je tomu tak.

Otec vraví: „Najskôr choď na susednú farmu a zisti, či majú nejaké husi na predaj – potrebujeme nejaké na rozšírenie nášho kŕdľa.“
Syn sa čoskoro vrátil aj s odpoveďou: „Áno, majú päť husí, ktoré nám môžu predať.“
Potom otec hovorí: „Dobre, prosím ťa, spýtaj sa ich, po koľko ich predávajú.“

Syn sa vracia s odpoveďou: „Za každú hus chcú 10 eur.“
Otec hovorí: „Dobre, teraz choď a spýtaj sa ich, či nám ich môžu dodať hneď zajtra.“
Po určitom čase sa syn vracia s odpoveďou: „Áno, môžu nám ich dodať zajtra.“

Otec požiadal staršieho syna, aby počkal a počúval.

Potom si zavolal mladšieho syna a povedal mu: „Choď na susednú farmu a zisti, či majú nejaké husi na predaj – potrebujeme nejaké na rozšírenie nášho kŕdľa.“

Mladší syn sa čoskoro vracia s odpoveďou: „Áno, majú päť husí, za každú chcú 10 eur, alebo desať husí po 8 eur a môžu ich dodať zajtra – požiadal som ich, aby dodali päť, pokiaľ sa neozveme do hodiny. A dohodol som, že ak si to rozmyslíme a budeme chcieť päť husí navyše, tak nám ich dajú po 6 eur.”

Otec sa otočil k staršiemu synovi, ktorý len uznanlivo pokýval hlavou – teraz si uvedomil, prečo preniesol jeho otec viac zodpovednosti na mladšieho brata a prečo ho aj lepšie platí.

 

Ak ťa tento článok inšpiroval a pomohol ti, zdieľaj ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Ďakujem 🙂

 

Comments

comments